Kaip suplanuoti įsirengti židinį

atviras-zidinys
    Židinys - ne baldas, į kitą vietą jo nepastumsi. Tad dar tik planuojant, kur atsiras šis ir šilumos šaltinis, ir svarbus interjero akcentas, reikia atsakyti į daugelį klausimų. Dar geriau - pasikonsultuoti su profesionalais.

    Židinių madas labiausiai lemia tuo metu rinkoje esančios statybinės medžiagos. Visi, kas lankėsi kapitalinio remonto nepatyrusiuose poilsio namuose ar privačiose sodybose, dažniausiai matė tą patį vaizdą - iš raudonų apdailos plytų ar natūralių lauko akmenų sumūrytą židinį. Dar galėjo būti koks medžio akcentas, tarkime, medinė atbraila - lentyna. Vakarojusieji prie tokio židinio įsitikino mažu jo efektyvumu: malkų reikia daug, o šildo menkai, mat didžioji dalis šilumos išlekia tiesiai pro kaminą.

    Dabar renkantis židinį pagal medžiagas ir aksesuarus žmonėms atsivėrė nematytos galimybės: marmuras (įvairių rūšių ir atspalvių), stiklas (bespalvis, raižytas, tonuotas, lenktas, lygus ir, aišku, atsparus karščiui), plienas (nerūdijantysis, juodasis) ir kt. Dabar kiekvienas tokiais šildymo įrenginiais prekiaujantis salonas ar montuojanti įmonė gali pasiūlyti užsakovui įvairiausių židinio kompozicinių bei apdailos variacijų. Šuo metu dauguma gamintojų, pardavėjų ir montuotojų siūlo rinktis aukšto naudingumo koeficiento židinius.

Židinio kapsulė ar atviras židinys?

zidinio-kapsule
    Pasak židinių meistrų, atviro židinio naudingumo koeficientas tėra 20-30 proc, be to, įrengti tokį židinį yra brangiau. Židinio su kapsule (gamykloje pagaminta atsparaus ugniai metalo konstrukcija) naudingumo rodikliai -dukart geresni, jam reikia mažiau malkų. Toks židinys - kur kas saugesnis, ypač turint mažų vaikų: šie gali remtis rankomis į ugniakurą dengiantį karščiui atsparų stiklą ir nenusideginti.

    Šiais visuotinio energijos tausojimo laikais svarbu tai, kad prie tokio židinio galima montuoti ortakius ir jais einančiu karštu oru šildyti net keletą kambarių.

Kokias medžiagas rinktis?

zidinio-medziagos
    Meistrai pataria židinio statybines ir apdailos medžiagas derinti visų pirma prie patalpos, kurioje jis bus įrengtas, interjero. Iš esmės židiniams įrengti bei puošti galima panaudoti daugumą statybinių medžiagų: plytas, blokelius, marmurą, granitą, plieną, stiklą, medieną, įvairius tinkus, glaistus ir t. t. Svarbiausia, kad viskas būtų technologiškai ir stilistiškai suderinta. Juk tikriausiai niekas nestatys marmuru puošto židinio kaimo turizmo sodyboje. Pasak meistrų, židinių statybos ir puošybos galimybės dabar yra neribotos, ribota dažniausiai būna tik užsakovo piniginė.

Židinio vieta namuose

    Židinys turėtų būti statomas šalia kamino. Pagal lietuviškas namų statybos tradicijas, jis dažniausiai būna namo viduryje. Kodėl? Taip labai patogu paskirstyti šilumą šalia židinio esančiuose ir pirmojo, ir antrojo aukštų kambariuose. Juk gyvename gana šalto ir drėgno klimato sąlygomis. Šilumą puikiai akumuliuojantis ir efektyviai skleidžiantis židinys (ar krosnis) tampa didžiuliu buto ar namo pranašumu.

kampinis-zidinis
    Kampinis židinys - gerai matomas kambaryje, jo įrengimo išlaidos - paprastai mažesnės, bet toks židinys ne taip gerai šildys būstą kaip įrengtas viduryje. Tas pats pasakytina ir apie angliškus, škotiškus ar airiškus židinius, įrengiamus prie namo sienos (dažniausiai šiaurinės) su iš fasado reljefiškai išsikišusiu kaminu.

Židinio ir krosnies hibridas

    Šildymo sistemų konstruktoriai ir montuotojai nuolat tobulina židinių, krosnių ir ugniakurų sistemų efektyvumą. Šioje srityje ypač svarbios dvi ypatybės - estetinis vaizdas ir kuo efektyvesnis patalpų šildymas. Dabar nuosavame name galima įrengti itin efektyvų židinį-krosnį - šiluma ilgą laiką išlieka akumuliaciniuose blokeliuose. Tai originalus, tačiau paprastas sprendimas, padedantis sutaupyti lėšų šaltuoju metų laiku. Specialisto teigimu, tokio akumuliacinio židinio pagrindas -akumuliaciniai moduliai, kuriuos sujungus vieną su kitu yra suformuojami židinio kanalai. Šilumą akumuliuojančių modulių gamybai naudojama medžiaga - vadinamasis akubetonas, į kurio sudėtį įeina šamoto. Gaminiai iš akumuliacinio šamoto betono pasižymi dideliu šilumos laidumu, tvirtumu veikiant aukštai temperatūrai. Įrengus akumuliacinį židinį patalpose galima kaupti ir ilgą laiką akumuliuoti šilumą nedidinant kuro sąnaudų.

zidinis-krosnele
    Aukštas židinio naudingumo koeficientas. Iš akumuliacinių modulių sumontuoti kanalai pailgina dūmų kelią nuo ugniakuro iki dūmtraukio. Židinio pakuroje temperatūra pakyla iki 1000 °C. Keliaudami modulių kanalais, dūmai atvėsta ir į dūmtraukį patenka vos 150- 200 °C temperatūros. Išskirtiniais atvejais galima pasiekti net iki 92 proc. naudingumo koeficientą. Malkos visiškai sudega pakuroje, todėl susidaro nedaug pelenų. Kadangi tokių židinių naudingumo koeficientas yra labai aukštas, tai leidžia šildyti visą namą be papildomų šildymo įrenginių.

Ugniakuro konstrukcijos ypatybės

    Akumuliacinis židinys (su reguliuojamomis kojelėmis) statomas ant tvirto betono pagrindo. Pagrindinė šios konstrukcijos židinio detalė - masyvi kapsulė, gaminama iš ketaus. Ant sienelių montuojamos vadinamojo akubetono plokštės. Beje, ir vidinės, ir išorinės konstrukcijos plokštės būna iš akumuliacinio šamoto betono. Židinio degimo kameroje vyksta antrinis degimas - tai paremta priešpriešinės oro srovės ir dvigubo degimo principu. Šildymo įrenginyje smalkės sudeginamos iki anglies dioksido.

akumuliaciniai-zidiniai1
    Į akumuliacinius, kaip ir į kitus šiuolaikinius, židinius yra montuojamos dvigubo stiklo durelės, naudojama vadinamoji švaraus stiklo sistema, oras į degimo kamerą tiekiamas iš lauko. Tokie židiniai, kaip minėta, vadinami židiniais-krosnimis, nes čia puikiai dera estetinės židinio ir praktinės krosnies ypatybės. Šiuo atveju galima sutaupyti naudingojo patalpos ploto, nepakenkiant šilumos efektyvumui. Akumuliacinio ugniakuro su trijų aukštų segmentais aukštis - apie 280 cm, o plotis - vos 50-60 cm. Galima įrengti 2 arba 4 kanalų židinius-krosnis su nuo 6 iki 12 akumuliacinių modulių. Akumuliacinį židinį ypač patogu jungti prie dūmtraukio. Dėl ypatingos akumuliacinio šamoto betono blokelių konstrukcijos dūmtraukį galima jungti iš visų pusių - kairės, dešinės, nuo galinės sienelės. O židinio išorę galima formuoti įvairiausiomis apdailos medžiagomis.

 

Tarptautinis krovinių pervežimas