Lauko židinys visiems metų laikams

lauko-zidinys
Vos atšyla oras pavasarį, sodybose, soduose ar individualių namų kvartaluose pasklinda kepamos mėsos kvapas, ir tik gerokai spustelėjus šalčiui baigiasi lauko kepsnių sezonas. Ir nešaltą žiemos dieną taip traukia lauke išsikepti kepsniuką...

Deja, Lietuvos orai permainingi ir dažnai tenka ieškoti išeities, kai sukviestus šašlykų ragautojus išvaiko lietūs. Neretai ir patį kepimo procesą nutraukia prapliupęs lietus.

Statant ar remontuojant namą ar kokį statinį dažnai lieka statybinių medžiagų. Iš jų galima susimeistrauti jaukią pavėsinę, o joje - židinį. Tada lietus nebepakeis jūsų planų. Atrodytų, kad perpratus pamatų liejimo, mūrijimo pagrindus židinio statyba yra paprastas darbas. Bet ar tikrai taip? Geriausia pabandyti pačiam viską padaryti.

1 - PAMATAI. Pradėkime nuo pamatų įrengimo. Židiniui parinkime lygią vietą. Taupydami medžiagas darysime gręžtinius pamatus ir tam naudosime rankinį grąžtą žemės darbams. Tai yra apie 20 cm skersmens grąžtas, skirtas išgręžti skylėms grunte, paprastai iki vieno metro. Tokio gylio ir gręšime skyles. Skylių išdėstymas priklauso nuo numatomo židinio dydžio. Pakanka jų kas 70-80 cm. Mūsų statytas židinys turi 8 gręžinius. Gręžinius užpildome betonu, nepamirštame įleisti 10-12 mm skersmens armatūros strypų po vieną į skylę. Iki viršaus gręžinių betonu neužpilame, paliekame apie 20 cm. Kai betonas sustingsta (po dienos), galime grioveliu sujungti gręžinius tarpusavyje. Padarome klojimus gręžiniams sujungti. Iš gręžinių kyšančių armatūros strypų galus sujungiame ties betonu ir ties armatūros viršumi. Jungiame 8-10 mm skersmens armatūros strypais. Jei židinio vietoje yra juodžemio ar manote, kad tokio pamato nepakanka, galima per visą židinio plotą lieti 5-10 cm rišamąjį pamatą, nepamirštant įdėti armatūros tinklo.

2 - APATINĖ DALIS. Apatinę židinio dalį galima mūryti iš plytų, blokelių ar lieti betoninę. Turėjau silikatinių plytų iš išardytos pertvaros, jas ir panaudojau. Pasiekę aukštį, kokio norėtumėte ugniakuro ar stalviršio, galite montuoti perdangos klojimus. Pakanka 5-7 cm perdangos storio. Nereikia pamiršti armatūros perdangai, tai yra 8-10 mm skersmens (gali būti ir storesnį) armatūros strypai. Armatūros strypai surišami viela, sudaromas 10 x 10 cm armatūros tinklas. Jei norite montuoti kriauklę, reikėtų ją įsigyti prieš darant klojimus ir klojinyje numatyti angą kriauklės montavimui.

3 - PAKURA.Židinio pakuros viršutinę dalį galima daryti panaudojant armatūros strypus arba klojinius išgaunant arkos formą. Mūsų atveju panaudota armatūra. Taip paprasčiau ir greičiau vyksta darbas.

4 - KAMINAS. Baigiamasis statybos etapas - kaminas. Vieną kamino pusę statome ant galinės židinio sienelės ir jai perkeliama kamino svorio apkrova. Mūsų kaminas virš pavėsinės stogo iškeltas vieną metrą.

5 - APDAILA. Paskutinis etapas - židinio apdaila. Galima panaudoti nuo namo remonto likusias apdailos plyteles ar kitokius likučius, paįvairinimui -dekoratyvinio tinko. Kiekvienas apdailą gali rinktis pagal skonį ir kišenę, o taupieji - pagal turimas medžiagas (likučius).

Palaukęs savaitę, kol mūras išdžius, pakuriu židinį. Rezultatas nedžiugina: dūmai nekyla kaminu, o virsta iš židinio atgal pro angą. Ką daryti? Gal per mažai iškeltas kaminas? Kaminą pamūriju dar porą metrų, bet rezultatas toks pat. Tenka pasidomėti internete apie židinių mūrijimą. Padarytos dvi klaidos. Pirmoji: židinio kamino angos plotas turėtų būti ne mažesnis kaip 10 kartų už židinio angos plotą (buvo 20 kartų mažesnė už kamino angą). Antroji klaida: židinio pakuros viršus negali būti horizontalus. Židinio pakura turi tolygiai siaurėti iki kamino angos ploto.

Kiek pertvarkius židinį rezultatas puikus: visi dūmai veržiasi per kaminą, o kepsniai skanūs bet kokiu oru.