zidinys-kas-tai
   Jau nuo senų laikų židinys buvo laikomas pagrindiniu namų tiek moralinės, tiek materialinės šilumos šaltiniu. Visuomet vyrai prie židinio vakare žaisdavo kortomis, o moterys baigdavo vakaro darbus. Šiandien židiniai gana dažnai naudojami jaukaus namų interjero sukūrimui. Šis elementas nuosavo namo svetainėje gali reikšti labai daug. Dažnai jie atlieka ir šiluminę funkciją, tačiau šiam tikslui paskutiniuoju metu vis dažniau yra pasitelkiami efektyvesni sprendimai.

Visus židinius galima suskirstyti į tris grupes. Atviruosius, skirtus šildymui ir židinius – krosnis.

    Atvirieji židiniai niekuomet negalės būti naudojami šildymui. Užtat tokio tipo židiniai puikiai tinka tobulinant namų interjerą, kaip jau minėjome, suteikiant jam jaukumo. Daugelyje namų turėtų būti po atvirąjį židinį, kadangi toks, puikiai prieinamas ir matomas „ugniakuras“ suteikia būstui savitumo, dvasios. Beje, nedideliam kambariui jie be problemų galės suteikti šiek tiek šilumos, tačiau didesnėse patalpose tokios naudos suteikti jie negalės.

    Sekantis židinių tipas yra židiniai skirti patalpų šildymui. Tokio tipo židiniai patalpas šildo karštu oru, tiesa, jei kambario atstumas nuo židinio yra pakankamai didelis, tuomet pasinaudojama masyvų įkaitinimo pagalba. Pastarasis būdas yra efektyvesnis, dėl to dažniau pasirenkamas. Masyvu gali būti tiek pati židinio konstrukcija, tiek konstrukcija, kuri šilumą perduoda į kitas patalpas. Beje, šildant patalpas nuo ugnies kaitros, židinio efektyvumas būna labai mažas – jis retai peržengia 30% ribą, todėl ši technologija yra renkamasi retai, ir ją beveik visuomet pakeičia patalpų šildymas masyvų pagalba.

    Dar viena židinių rūšis yra židiniai – krosnys. Tokie židiniai yra labiau orientuoti į patalpas, kuriose nuolatos reikia šilumos. Šie židiniai paprastai turi stiklines dureles, kurios neleidžia į židinį patekti oro pertekliui. Taip didinamas židinio efektyvumas, užtikrinamas ilgesnis kuro degimas. Kaip jau minėjome, tokius židinius reikėtų rinktis tokiose patalpose, kuriose šiluma yra reikalinga nuolatos. Jų efektyvumas siekia net ~80%, o degimo laikas trunka nuo 6 iki 14 valandų, priklausomai nuo į krosnį įleidžiamo oro srauto.

    Štai tokios trys pagrindinis židinių rūšys egzistuoja šiandien. Kiekviena iš jų turi savo privalumų ir savo trūkumų, kuriuos palyginę galėsite išsirinkti kokio tipo židinio reikia Jums.