Kodėl drėksta dūmtraukis?

kaminas-63341080
   
Dūmtraukis drėksta dėl degimo produktuose esančių vandens garų kondensavimosi.

Iš kur tie vandens garai?

    Visiškai sauso kuro nėra. Degdamos organinės medžiagos išskiria du pagrindinius produktus: anglies dioksidą ir vandenį. Vanduo garų pavidalu pasišalina per kaminą. Bet ne visas. Dalis drėgmės į kaminą patenka ir su degimo metu į pakurą patenkančiu aplinkos oru. Drėgmė į kaminą smelkiasi ir iš viršaus, pro stogelio neturinčio kamino viršų.

Kodėl garai kondensuojasi ant kamino paviršiaus?

    Dalis garų susiliečia su vėsesnėmis kamino sienelėmis ir ant jų kondensuojasi. Galioja amžinas fizikinis rasos taško dėsnis: žemesnėje temperatūroje garai tampa sočiaisiais, oras nebegali priimti daugiau drėgmės. Perteklinė drėgmė vesdama kondensuojasi ant aplinkoje esančių šaltesnių paviršių.

Kodėl teka kondensatas, o ne vanduo?

    Vandens garai kondensuojasi ant kamino vidinio paviršiaus. Šis nėra švarus. Kamino viduje gausu degimo produktų. Jie greičiau kaupiasi deginant drėgnas, smalingas, dervingas malkas, anglis. Todėl norintiesiems turėti švaresnį kaminą beržas ar eglė nėra geriausia mediena. Sudrėkę dervos iš kamino vidinio paviršiaus teka žemyn, skverbiasi pro mūro siūles į įšorę. Kaminas pradeda „rūdyti“.

Kaip neleisti kondensatui prasismelkti pro mūro siūles į patalpa?

    Tinkavimas, gipso kartonas, skystas stiklas iš išorės nepadės. Būtinas skardinis nerūdijančio plieno kamino įdėklas -kamino apskardinimas iš vidaus. Skarda neleis kondensatui prasiskverbti į plytas.

 • Kondensato susidarys mažiau padidinus kamino trauką, priverstinai pravėdinus. Trauka gali sutrikti dėl neteisingai paskaičiuotos katilo galios ir kamino skersmens santykio: degimo produktai iš dūmtraukio pasišalins pernelyg lėtai.
 • Dėl dervų ir suodžių pilno kamino prastėja trauka, kyla gaisro pavojus. Užsidegus suodžiams ugnis pro mažiausią kamino plyšį gali prasiskverbti į patalpas ir sukelti gaisrą. Labai pavojingas ir iš kamino pliūptelėjęs (dega suodžiai kamino viduje) ugnies stulpas.
 • Kaminą būtina reguliariai, du kartus per metus valyti. Deginti ugnimi negalima: susikaupę degieji produktai gali sprogti.
 • Šiuolaikiniai katilai - kondensato draugai, nes jie sukonstruoti taip, kad kuras juose degtų ilgiau, o išeinanti dūmas būtų kuo vėsesnis. Jeigu kuro turite be galo daug, kūrenate smarkiai, kondensato beveik nebus.
 • Karšto dūmo suodžiai prie kamino sienelių kimba prastai. Todėl židinių, metalinių krosnelių kaminai beveik visada švarūs. Tokie šildymo įrenginiai šildo ne tik patalpas, kaminą, bet ir orą virš namo. Naudingumo koeficientas mažas, bet nėra suodžių. Šie mažo naudingumo koeficiento įrenginiai kaminą įšildo ir išdžiovina.
 • Tekėdamas žemyn kondensatas gali patekti ir į krosnį. Kondensatas į krosnį tekės mažiau, jeigu kaminą ir krosnį jungiantis dūmtraukis bus horizontalus. Dūmtraukio žemutinis galas turi būti bent 40 cm žemiau jungimo angos. Apatinėje metalinėje, jį uždarančioje dūmtraukio dalyje įtaisomas trumpas vamzdelis. Prie jo prijungiamas metalinis vamzdelis ar guminė žarnelė. Pro ją skystis iš dūmtraukio teka į surinkimo indą. Iš šio jis nuolatos išpilamas. Tai normalus procesas. Skystis bus lengvesnis ir skaidresnis, jeigu dažniau valysite dūmtraukį ir kūrensite nesmalingomis malkomis.
 • Kamino pravalą galima įsirengti ir palėpėje. Suodžiai ir dervos kaupiasi 5-7 metrų aukštyje. todėl pravalos durelės turėtų būti aukščiau.
 • Suodžius valyti galima ir specialiais suodžių deginimo katalizatorius. Tradiciniai būdai -deginti bulvių lupenas ir drebulines malkas. Valyti geriau vėjuotu oru.
 • Suodžiais greičiau užteršiami stačiakampiai kaminai, ypač jų kampai. Tinkamiausias yra apskritas arba ovalo formos kaminas.
 • Nuo kondensato prasiskverbimo galima gelbėti kaminą apšiltinant. Jis šiltinamas akmens vata, dengiama gipso kartonu.
 • Kuo šaltesnis dūmas iš katilo - tuo daugiau kondensato. Todėl labai naudingai dirbantiems ir šaltą dūmą išmetantiems dujų generacijos katilams įdėklai yra privalomi, o mūriniams kaminams su skystojo ir kietojo kuro katilais rekomenduojami.
 • Gausiausiai kondensatas susidaro 0 laipsnių ir šiltesnėje temperatūroje, atlydžių metu.
 • Sėkmingai su kondensatu susitvarko dvisieniai skardiniai apšiltinti kaminai. Tarp skirtingo skersmens vamzdžių esanti šilumos izoliacija apsaugo dūmtraukį nuo greito vėsimo ir kondensato susidarymo, garantuoja gerą trauką. Vidinis vamzdis gaminamas iš rūgštims ir temperatūrai atsparaus nerūdijančio plieno.
 • Kondensavimosi reiškiniai mažiau pastebimi mūriniuose, nei metaliniuose kaminuose. Mat mūrinis dūmtraukis pats sugeria drėgmę, o jos perteklius nuteka žemyn, į dūmtraukio apačią. Angos apačia visada būna žemiau katilo ar krosnies. Tokio kamino šiluminė varža labai didelė, kondensuojasi mažiau vandens garų, nes jo vidinį dūmų kanalo paviršių mažiau šaldo aplinkos oras.
 • Kondensatas nesusidaro, jeigu kaminas įkaista iki 120 °C.
Plastikiniai langai